scroll

Легенда про Калді

У 850 році ефіопський пастух Калді помітив, що тварини, яких він пас, скуштувавши плоди однієї дикоростучої рослини, довго були жвавими і бадьорими. Калді розповів про це настоятелю місцевого монастиря, який, спробувавши відвар з плодів кавового дерева, і, випробувавши на собі його тонізуючу дію, прийняв рішення пити відвар перед затяжними службами. Вживання напою з плодів кавового дерева стало традицією для ченців цього монастиря, а потім набуло популярності серед місцевих жителів.

Кавова географія

Більшість країн, в яких вирощують каву, розташовані між 10 градусами південної широти і 10 градусами північної. Цю область ще називають «кавовим поясом» і вона знаходиться між тропіками "Рака" і "Козерога". Каву вирощують близько 80 країн, виробляючи до 145 млн. мішків в рік і забезпечуючи роботою понад 20 млн. людей. Торгівля кавою - друга за величиною у світі після нафти. Жителями планети щорічно випивається 750 мільярдів чашок кави!

Як виглядає кавова вишня

Кавове дерево - невелике і густо всіяне ягодами. Залежно від сорту, стиглі ягоди можуть бути насиченого червоного або жовтого кольорів. Одночасно на гілці можуть рости як зелені, так і стиглі плоди. Саме у вигляді ягід, які також називають вишнею, дозріває кавове зерно. Плід має кілька шарів - шкірка, пульпа, м'якоть, плівка і, власне, зелене зерно. В одній ягоді знаходиться два зерна. Після очищення, кавові зерна сортують за розміром.

Види кави

Найбільш поширені сорти кави - це Арабіка і Робуста. Залежно від сорту розрізняють смак напою. Так, Арабіка характеризується витонченим смаком, з вираженою кислинкою і менш в'язким присмаком. У той же час Робуста - міцна, терпка кава з гіркуватим присмаком. Інші сорти, наприклад, Ліберіка і Ексцельса, не мають промислового значення.

Як відрізнити кавові зерна Арабіки і Робусти

Зерна Арабіки мають подовжену форму з вигнутою канавкою у вигляді знака долара та насичений солодко-кислий аромат. Такого аромату зернам Арабіки надає високий вміст ефірних масел (до 18%) і низький вміст кофеїну (до 1,5%). Зерна Робусти мають більш округлу форму і пряму канавку, менш виражений аромат за рахунок низького вмісту ефірних масел (до 8%), але за рахунок високого вмісту кофеїну (3%) напої з Робусти більш міцні і насичені.

Збір кави

Ручний («піккінг») - зривають тільки стиглі ягоди в 3-5 підходів. Стріппінг - збирачі за допомогою граблів зривають усі вишні з дерев. Урожай виходить нерівномірним, доводиться викидати частину зелених вишень, які потрапили до корзини. Механічний - урожай збирають за допомогою машин. При такому способі збору врожаю часто трапляються незрілі вишні і пошкоджуються кущі кави.

Способи очистки кави

Митий - з кавових ягід видаляють шкірку і поміщають у воду для ферментації. Зерна промивають і сушать на сонці або в механічних сушарках.

Напівмитий - ягоди промивають, а потім сушать, постійно перемішуючи. Під час сушіння відбувається часткова ферментація, завдяки чому смак продукту стає неповторним.

Сухий - кавові ягоди висушують в шкірці та м'якоті. Під час сушіння в зерно з м'якоті переходять цукри, тому кава стає дуже солодкою і фруктовою на смак.

Шлях кави на завод

Усі операції з продажу мільйонів мішків кавових зерен вирішуються в Лондоні та Нью-Йорку - відомих міжнародних фінансових центрах, де розташовуються найбільші кавові біржі в світі. Головна біржа з ​​продажу Робусти знаходиться в Лондоні, а торгівля Арабікою проводиться через біржу в Нью-Йорку. На цих біржах закуповують зелені зерна всі виробники кави в світі. Після операції, мішки з зеленою кавою направляються покупцеві морським шляхом.

Обсмаження

Обсмаження зерна триває до 13 хвилин, за цей час зерно: втрачає вологу, збільшує обсяг до 25%, втрачає вагу, змінює колір із зеленого на коричневий. Через 24 години зникає неприємний терпкий смак і формується приємний фруктовий аромат. Розрізняють 3 основні ступені обсмаження:

Слабке - колір світлий, аромат невиражений, смак м'який.

Середнє - насичений колір, яскравий аромат, гірчинка у смаку.

Сильне - темний колір, у смаку - виражена гірчинка.

Помел кави

Грубий помел - підходить для заварювання в кавнику або френч-пресі. Використовується для приготування кави в гейзерних кавоварках.

Середній помел - універсальний, підходить для приготування кави різними способами.

Тонкий помел - оптимальний для кавоварок з фільтрами (крапельних) та еспрессо-машин.

Надтонкий помел - використовується виключно для варіння турецької кави в джезві.

Розчинна кава

Розчинна кава - це екстракт натуральної. Існує три технології її виробництва: порошкоподібний, в гранулах і найпопулярніший серед споживачів - сублімований. Для виробництва останнього перемелені зерна виварюють в екстракт, який заморожують при температурі -50 ⁰С , а після - дроблять в кристали і зневоднюють. Такий напій зберігає смак і аромат як у натуральної кави.

Споживання кави в світі

В середньому, кожен день випивається більше 1,6 мільярда чашок кави по всьому світі. З року в рік споживання кави зростає, але лідерство тримають країни Європи. Фінляндія - країна-лідер по споживанню чашок кави на душу населення - 5 чашок еспрессо в день на людину. Такий високий показник пов'язують із тривалістю світлового дня. В Україні ж з кожним роком п’ють все більше кави, а кількість на сьогодні становить 0,3 чашки еспресо на людину.

scroll
Назад
Завантаження...